News
-
Wrzesień 13, 2022
Łuszczyca
Łuszczyca jest zapalną, niezakaźną chorobą skóry, która czasami rozpoczyna się w dzieciństwie i okresie dojrzewania, ale najczęściej w wieku dorosłym i trwa zwykle całe życie. Po alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry i neurodermii jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób skóry.
Typowy wygląd to ostro zarysowane, łuszczące się zaczerwienienie skóry, które występuje przede wszystkim na łokciach, bokach kolan i na owłosionej głowie, i bywa swędzące. Wskazuje na to również medyczna nazwa choroby, która pochodzi od greckiego "psao" (drapię). Oprócz skóry, łuszczyca dotyka również stawów u 5-10% cierpiących i paznokci u około 50%.
ystrybucja
Dokładna liczba osób cierpiących obecnie na łuszczycę (rozpowszechnienie)
-
Kwiecień 10, 2022
Aktualizacja dotycząca wąskopasmowej terapii ultrafioletowej B w leczeniu chorób skóry
Abstrakcyjny
Celem tego przeglądu jest przedstawienie aktualizacji wąskopasmowego ultrafioletu B (NB-UVB) jako leczenia różnych schorzeń skóry. NB-UVB działa poprzez hamowanie komórkowej odpowiedzi immunologicznej skóry i wykazano, że jest skutecznym i klinicznie tolerowanym leczeniem szeregu zapalnych dermatoz. Przeszukano literaturę za pomocą zaawansowanych wyszukiwań PubMed pod kątem leczenia dermatologicznych chorób skóry NB-UVB, ze szczególnym uwzględnieniem doniesień z lat 2010–2021, w tym fototerapii zarówno biurowej, jak i domowej (HBPT). Dane zostały uszeregowane według priorytetów na podstawie badań o wysokim poziomie dowodów przy użyciu wytycznych Oxford Evidence-Based Medicine. Odkryliśmy, że NB-UVB nadal służy jako skuteczna forma leczenia kilku schorzeń skóry, w tym bielactwa nabytego, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, grzybicy grzybiastej i innych dermatoz zapalnych.
-
Kwiecień 10, 2022
Wysokoprzepustowe sekwencjonowanie RNA ujawnia wpływ fototerapii NB-UVB na główne cząsteczki zapalne łuszczycy
Wniosek: NB-UVB jest skutecznym sposobem leczenia łuszczycy. Nasze badanie potwierdza wniosek, że skuteczność kliniczna terapii NB-UVB opiera się na supresji szerokiego zakresu zapalnych szlaków sygnałowych, ekspresji genów zapalnych cytokin oraz zwiększonej ekspresji przeciwzapalnych szlaków sygnałowych w skórze łuszczycowej. To pierwsze badanie, w którym zastosowano zaawansowane techniki molekularne do zbadania fototerapii jako nowego klucza do odblokowania wiedzy genetycznej i tworzenia nowych informacji. Docelowo celem jest poszerzenie wiedzy medycznej i poprawa opieki nad pacjentem z łuszczycą.
-
Kwiecień 10, 2022
Połączenie karboksyterapii z NB-UVB prowadzi do wyższego odsetka repigmentacji i zadowolenia pacjentów w porównaniu z monoterapią NB-UVB.
Karboksyterapia znalazła zastosowanie w leczeniu autoimmunologicznych chorób skóry, takich jak łuszczyca i morphea. Karboksyterapia ma działanie antyoksydacyjne, prowadzi do lepszego dotlenienia tkanek i uwolnienia czynników wzrostu. W tym artykule postanowiliśmy ocenić skuteczność skojarzonej karboksyterapii i wąskopasmowego ultrafioletu B (NB-UVB) w porównaniu z samym NB-UVB w leczeniu bielactwa nabytego. Jest to prospektywne, podwójnie ślepe badanie porównawcze z rozszczepionym ciałem, przeprowadzone u pacjentów z uogólnionym stabilnym bielactwem w okolicy akralnej i kończyn skierowanych do kliniki dermatologicznej szpitala Afzalipour na Kerman University of Medical Sciences. NB-UVB wykonywano trzy razy w tygodniu w nienastępujących po sobie dniach przez 4 miesiące. U każdego pacjenta jedna zmiana była losowo leczona karboksyterapią (sesje
-
Kwiecień 10, 2022
Wnioski: PUVA i NB-UVB pozostają skutecznym leczeniem przeciwłuszczycowym;
Wprowadzenie: Ultrafiolet wąskopasmowy B (NB-UVB) i psoralen-ultrafiolet A (PUVA) pozostają niedrogimi i skutecznymi terapiami przeciwłuszczycowymi przyjętymi na całym świecie z różnymi protokołami częstotliwości. Naszym celem była systematyczna ocena danych naukowych dotyczących wpływu różnych protokołów fototerapii w leczeniu łuszczycy.
Pozyskiwanie dowodów: W sierpniu przeszukaliśmy bazy danych Cochrane Controlled Register of Trials, MEDLINE i Embase następujących terminów: „fotochemioterapia”, „fototerapia”, „łuszczyca”, „UVB”, „UVA” i „terapia ultrafioletowa”. 1, 2019. Uporządkowaliśmy wyniki za pomocą diagramu PRISM i przeanalizowaliśmy ryzyko stronniczości za pomocą narzędzia RoB-2.
Synteza dowodów: Włączyliśmy pięć randomizowanych kontrolowanych badań (RCT) dotyczących doustnego PUVA i trzy RCT dotyczące NB-UVB. Pięć badań dotyczących PUVA obejmowało łącznie 1452 pacjentów z łuszczycą
-
Kwiecień 09, 2022
Wnioski: Domowa fototerapia NB-UVB jest co najmniej tak samo skuteczna jak ambulatoryjna fototerapia NB-UVB w leczeniu łagodnej do ciężkiej łuszczycy (STOPIEŃ: Umiarkowany).
Osoby z chorobami skóry reagującymi na światło, z którymi rozmawialiśmy, postrzegały domową fototerapię NB-UVB jako korzystną dla osób ze schorzeniami utrudniającymi podróżowanie, dla osób o napiętych harmonogramach oraz dla tych, którzy mogą nie mieć środków na opłacenie podróży do klinik .
Pełne szczegóły tutaj:
-
Kwiecień 09, 2022
Wnioski: Dodanie maści kalcypotrienowej może poprawić skuteczność celowanej fototerapii UVB w leczeniu łuszczycy plackowatej.
Wstęp: W leczeniu łuszczycy często stosuje się celowane UVB i miejscowo kalcypotrien, ale łączne działanie kalcypotrienu i celowanego UVB budzi kontrowersje.
Cele: Celem tego badania była systematyczna ocena, czy skuteczność łącznego stosowania celowanego UVB i kalcypotrienu jest lepsza niż samego celowanego UVB.
Metody: Przeprowadziliśmy przegląd systematyczny i metaanalizę randomizowanych badań kontrolowanych (RCT) u pacjentów z łuszczycą plackowatą, przeszukując zdefiniowane słowa kluczowe w bazach danych PubMed, EMBase i Cochrane Central Register. Łączną średnią różnicę względnej zmiany wskaźnika obszaru łuszczycy i nasilenia (PASI) (%) oszacowano przy użyciu modelu efektu losowego. Jakość włączonych badań i stronniczość publikacji oceniano odpowiednio za pomocą skali Jadad i testu Eggera.
Wyniki: Do przeglądu systematycznego
-
Kwiecień 08, 2022
Wpływ wąskopasmowej radioterapii ultrafioletowej B na jakość życia chorych na bielactwo nabyte
Wnioski: Terapia NB-UVB skutecznie łagodzi stres psychiczny i poprawia jakość życia pacjentów z bielactwem.
Cele: Pacjenci z bielactwem doświadczają stresu emocjonalnego i psychicznego podczas długotrwałej terapii. Wyniszczające psychospołeczne skutki tej choroby na jakość życia pacjentów są dobrze udokumentowane. Niniejsze badanie ocenia wpływ wprowadzenia wąskopasmowej terapii ultrafioletowej B (NB-UVB) na jakość życia pacjentów z bielactwem w Almadinah Almunawwarah, KSA.
Metody: Od czerwca 2017 r. do marca 2019 r. przeprowadzono wywiady z 38 pacjentami z głównego centrum dermatologicznego szpitala Ohud, Almadinah Almunawwarah, przy użyciu kwestionariusza Dermatology Life Quality Index (DLQI). Wywiady przeprowadzono przed i rok po zakończeniu terapii NB-UVB, która została dodana jako nowa metoda leczenia do podstawowego schematu leczenia preparatami miejscowymi.
-
Kwiecień 08, 2022
Wnioski: Wyniki tego przeglądu systematycznego i metaanalizy sugerują, że fototerapia UV jest bezpieczną metodą leczenia bielactwa bez istotnego ryzyka raka skóry.
Wstęp: Chociaż fototerapia ultrafioletowa (UV) jest skuteczną metodą leczenia bielactwa nabytego, jej wpływ na ryzyko raka skóry pozostaje kontrowersyjny.
Cel: Zbadanie związku między fototerapią UV a ryzykiem raka skóry u pacjentów z bielactwem.
Metody: Przeprowadzono systematyczny przegląd badań opublikowanych przed 5 maja 2021 r. w bazach danych PubMed, Embase, Web of Science i Cochrane Library. Pierwszorzędowym wynikiem było powiązanie fototerapii UV z ryzykiem raka skóry u pacjentów z bielactwem nabytym. Przeprowadzono metaanalizę z modelem efektów losowych.
Wyniki: Do metaanalizy włączono pięć retrospektywnych badań kohortowych obejmujących łącznie 228 607 pacjentów z bielactwem nabytym (110 038 leczonych fototerapią UV i 118 569 pacjentów, którzy tego nie robili). Ryzyko nieczerniakowego
-
Czerwiec 24, 2020
The largest ever trial testing UVB treatment for Vitiligo has been completed by the NHS in Nottingham. You can read more details of this successful trial here:
https://www.nottingham.ac.uk/research/groups/cebd/projects/2vitiligo/vitiligo-maintrial.aspx