Informacje na temat fototerapii

Światło ultrafioletowe

Światło ultrafioletowe to termin używany w odniesieniu do niewidocznych długości fal światła, które znajdują się tuż poza „widzialnym fioletem” na końcu widma. Istnieje kilka sposobów klasyfikowania różnych długości fal w zakresie widma ultrafioletowego, ale w tym artykule będziemy trzymać się najczęściej używanych terminów, którymi są ultrafiolet A, ultrafiolet B i ultrafiolet C. Atmosfera ziemska faktycznie blokuje większość fal ultrafioletowych emitowanych przez słońce przed dotarciem do nas.

W zastosowaniach medycznych najbardziej interesuje nas ultrafiolet B (zwany również UVB) i dlatego najpierw pokrótce przedstawimy pozostałe dwa.

Ultrafiolet A

Nazywa się go również UVA, UV-A, długimi falami lub światłem czarnym. Odnosi się do długości fal światła ultrafioletowego od 315nm (nanometrów) do 400nm. Powoduje szybkie opalanie skóry, powodując utlenianie melaniny (pigmentu), która była już obecna w organizmie. UVB to długość fali, która faktycznie stymuluje organizm do produkcji większej ilości melaniny. Jak na ironię melanina jest reakcją obronną organizmu, która faktycznie blokuje promieniowanie UV przed niszczeniem głębszych tkanek skóry. Nasza zdolność do „zamontowania tej obrony” w postaci opalania jest w dużej mierze podyktowana genetyką.

W przeszłości UVA uważano za bezpieczniejszą formę światła ultrafioletowego i chociaż wydaje się być odpowiedzialne za mniej problemów związanych z rakiem niż UVB, to powoduje czerniaka, który jest zdecydowanie najniebezpieczniejszym rodzajem raka skóry. Światło UVA wnika głęboko w skórę, niszczy witaminę A i może pośrednio uszkodzić DNA. Nie powoduje zaczerwienienia (rumienia) skóry, przez co trudniej jest zmierzyć ewentualne uszkodzenia skóry w wyniku wystawienia jej na jego działanie.

Z korzystnego punktu widzenia jest nadal czasami stosowany w leczeniu trądziku, chociaż naszym zdaniem są bezpieczniejsze i bardziej wydajne długości fal w zakresie czerwonego i niebieskiego widma, które mogą pomóc w leczeniu trądziku, choć światło UVA z pewnością przynosi krótkotrwałe pozytywne skutki. UVA jest również stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry, a także jako „światło Wooda”, które jest wykorzystywane tylko do diagnostyki chorób skóry (nie do jej leczenia). Latarki ręczne UVA są również dostępne w Dermfix na „specjalne zamówienie”.

Zabieg PUVA

Zabieg PUVA polega na zastosowaniu światła UVA w połączeniu z psoralenami (lekami) w celu nadania skórze nadwrażliwości na światło i jest skuteczny w leczeniu łuszczycy. Jednak poza wszelkimi obawami dotyczącymi UVA, liczba zabiegów musi być dokładnie monitorowana i ograniczana przez całe życie pacjenta ze względu na możliwość uszkodzenia wątroby przez psoraleny.

Ultrafiolet C

Jest to fala światła o długości pomiędzy 100nm (nanometrami) a 280nm. Wykorzystywana jest głównie do sterylizacji w laboratoriach i placówkach medycznych. DNA w organizmach żywych najlepiej absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, którego najdłuższe fale wynoszą 185nm i 265nm. Z handlowego punktu widzenia łatwiej jest wyprodukować światła UVC, które emitują około 254 nm, dlatego też są one najczęściej używane. Efekt promieniowania UVC może nie zabić bezpośrednio żywego organizmu, ale uszkodzenie DNA powstrzyma jego replikację. Niektóre nowoczesne stacje uzdatniania wody również wykorzystują UVC.

Ultrafiolet B

Jest to obszar, który jest najbardziej interesujący dla większości naszych klientów. Odnosi się do długości fal światła między 280nm a 315nm, a zatem czasami nazywany jest również światłem ultrafioletowym o średniej fali. To właśnie te długości fal są skuteczne w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, bielactwo nabyte i atopowe zapalenie skóry (egzema). Historycznie, we wczesnych okresach leczenia za pomocą UVB, używane żarówki emitowały pełne długości fal między 280nm a 315nm i lampy te nadal nazywane są lampami „szerokopasmowymi” UVB. Te długości fal obejmują te fale, które okazały się mieć właściwości lecznicze, ale także te krótsze, które powodują zaczerwienienie (rumień), a nawet pieczenie skóry. Te niepożądane długości fal (poniżej 305nm), które powodują rumień, mogą zwiększać ryzyko zachorowań na raka skóry, powodować dyskomfort i oczywiście ograniczać ilość możliwych zabiegów. Nowocześniejszą odpowiedzią na to stosowaną od lat 80-tych jest zastosowanie lamp UVB „wąskopasmowych”. Emitują one tylko światło UVB o długości fal od 310 nm do 313 nm, ale nadal są bardzo skuteczne w leczeniu chorób skóry. Czas zabiegu w przypadku lamp wąskopasmowych UVB jest nieco dłuższy niż w przypadku szerokopasmowych, ale można temu przeciwdziałać, stosując więcej lamp.

Światło ultrafioletowe i witamina D

Skóra wytwarza witaminę D w odpowiedzi na działanie fal UVB, głównie w zakresie od 285nm do 315nm. W 2002 r. dr William B. Grant opublikował artykuł, w którym stwierdził, że w USA co roku dochodzi do 23 800 przedwczesnych zgonów z powodu raka spowodowanego niedoborem witaminy D. Jest to więcej niż 8800 zgonów z powodu czerniaka lub raka płaskonabłonkowego. Inne badania szacują, że 50 000–63 000 osób w Stanach Zjednoczonych i 19 000 - 25 000 w Wielkiej Brytanii umiera przedwcześnie z powodu raka w wyniku niedoboru witaminy D. Najnowsze badania przeprowadzone przez Richarda Setlowa z Krajowego Laboratorium w Brookhaven w Nowym Jorku wykazały, że witamina D wydaje się chronić przed nowotworami piersi, płuc, okrężnicy i prostaty.

Nasze opinie

Nauki medyczne nieustannie ewoluują, zarówno w zakresie opinii, jak i metod leczenia przy użyciu światła ultrafioletowego. Biorąc pod uwagę aktualnie dostępne dane, przyjmujemy następujący punkt widzenia w odniesieniu do wystawienia na kontakt ze światłem UV i fototerapii, ale należy podkreślić, że jest to tylko nasza aktualna opinia i każdy powinien podjąć własną decyzję.

1. Światło UVA do opalania

Ponieważ opalanie ma charakter czysto kosmetyczny, nie zalecamy jego stosowania, biorąc pod uwagę możliwe długoterminowe skutki uboczne.

2. Leczenie trądziku światłem UVA

Uważamy, że oferowane zabiegi z użyciem czerwonego i niebieskiego światła są bezpieczniejsze i bardziej efektywne, występują niewielkie albo żadne skutki uboczne; dlatego też nie zalecamy stosowania światła UVA.

3. Leczenie łuszczycy światłem PUVA

Jest to obecnie dostępne tylko pod ścisłym nadzorem lekarza i dlatego nie jest opcją leczenia domowego. Nie pragniemy zastąpić porady lekarskiej dermatologa lub lekarza, ale wydaje się, że nawet na poziomie klinicznym wąskopasmowe leczenie UVB stopniowo zastępuje PUVA, ponieważ ma znacznie mniej skutków ubocznych.

4. Światło UVB do produkcji witaminy D

Nowe badania pokazują wiele korzyści płynących z odpowiedniego i zdrowego poziomu witaminy D, a także pokazują poważne wady niedoboru witaminy D. Przez wiele tysięcy lat organizm ludzki ewoluował, aby móc wytwarzać witaminę D ze światła słonecznego i wzmacniać kości. Niestety na półkuli północnej w okresie od października do maja słońce świeci nisko na niebie, a promienie słoneczne są tak dobrze filtrowane przez atmosferę, że organizm może wytworzyć bardzo mało witaminy D. Popieramy opinię dr Thomasa Stuttaforda, że odpowiedzią na to jest przebywanie na zewnątrz bez kremu przeciwsłonecznego wystarczająco długo, aby wchłonąć trochę letniego słońca, a tym samym wytworzyć zapasy witaminy D3. Jak powiedziała niedawno Joanna Owens, starszy specjalista ds. Informacji naukowych w Ośrodku Badań nad Rakiem, „Nawet krótkotrwałe przebywanie na słońcu daje długotrwałe korzyści. Ilość wystawienia na działanie promieni słonecznych potrzebna do uzupełnienia witaminy D jest zawsze mniejsza niż ilość potrzebna do opalania się lub oparzenia skóry, która zwiększa ryzyko raka skóry ”.

5. Światło UVB w leczeniu łuszczycy, bielactwa nabytego i egzemy atopowej

Jak opisano szczegółowo powyżej, uważamy, że jednostki wąskopasmowe UVB, które wytwarzają fale o długości około 311 nm, są najbezpieczniejszą opcją w porównaniu z szerokopasmowym promieniowaniem UVB lub nawet zabiegami przy użyciu PUVA. Dzieje się tak, ponieważ wąskie pasmo pozwala uniknąć palących (rumieniowych) fal UVB, które są częściej związane z rakiem skóry, a także zapobiega promieniowaniu UVA, które jest związane z najgroźniejszym czerniakiem skóry. Zdajemy sobie sprawę, że w idealnym świecie wszystkie zabiegi UVB byłyby w 100% nadzorowane przez pracownika służby zdrowia w przychodni lub szpitalu, ale szanujemy również prawo jednostki do szukania dogodnego prywatnego leczenia w domu. Ostatecznie światło UVB jest dostępne dla każdego po prostu wychodząc latem z domu, dlatego uważamy, że rozsądny plan leczenia w domu z odpowiednim sprzętem i wytycznymi dotyczącymi obsługi może być w rzeczywistości bezpieczniejszy niż niemonitorowane wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zdajemy sobie sprawę, że osoby cierpiące na łuszczycę wykupują dwutygodniowe wakacje w ciepłych krajach tylko po to, by słońce pomogło złagodzić ich schorzenie. Oprócz kosztów, niedogodności i narażenia na niepożądane fale, po prostu niezdrowe wydaje się zmuszanie ciała do nagłej dwutygodniowej silnej terapii światłem UV ze słońca, a następnie pozwolenie łuszczycy na stopniowy powrót w ciągu kolejnych miesięcy.

Wnioski

Naszym zdaniem, podobnie jak wielu lekarzy, bezpieczniejsze wydaje się utrzymywanie stałego, niskiego poziomu kontaktu z promieniowaniem UVB w domu i utrzymywanie w jak największym stopniu tych nieprzyjemnych chorób skóry pod stałą kontrolą. Być może w przyszłości dostępne będą inne metody leczenia tych schorzeń, ale w chwili pisania tego tekstu wydaje się jasne, że wąskopasmowe UVB jest najlepszą opcją dla tych, którzy chcą leczyć swoje schorzenia za pomocą jakiejś formy fototerapii ultrafioletowej.

Uwaga: Zwracamy uwagę, że powyższy artykuł jest tylko naszą opinią, i w przypadku wykrycia jakichkolwiek w nim błędów prosimy o kontakt e-mailowy.