Wyniki tego przeglądu systematycznego i metaanalizy sugerują, że fototerapia UV jest bezpieczną metodą leczenia bielactwa bez znaczącego ryzyka raka skóry.

Wnioski: Wyniki tego przeglądu systematycznego i metaanalizy sugerują, że fototerapia UV jest bezpieczną metodą leczenia bielactwa bez istotnego ryzyka raka skóry.

Wstęp: Chociaż fototerapia ultrafioletowa (UV) jest skuteczną metodą leczenia bielactwa nabytego, jej wpływ na ryzyko raka skóry pozostaje kontrowersyjny.

Cel: Zbadanie związku między fototerapią UV a ryzykiem raka skóry u pacjentów z bielactwem.

Metody: Przeprowadzono systematyczny przegląd badań opublikowanych przed 5 maja 2021 r. w bazach danych PubMed, Embase, Web of Science i Cochrane Library. Pierwszorzędowym wynikiem było powiązanie fototerapii UV z ryzykiem raka skóry u pacjentów z bielactwem nabytym. Przeprowadzono metaanalizę z modelem efektów losowych.

Wyniki: Do metaanalizy włączono pięć retrospektywnych badań kohortowych obejmujących łącznie 228 607 pacjentów z bielactwem nabytym (110 038 leczonych fototerapią UV i 118 569 pacjentów, którzy tego nie robili). Ryzyko nieczerniakowego raka skóry [wskaźnik ryzyka Mantela-Haenszela (MHRR) = 0,95; 95% CI 0,44-2,05] i czerniak (MHRR = 1,11; 95% CI 0,33-3,82) nie uległy istotnemu zwiększeniu po fototerapii u pacjentów z bielactwem nabytym. W analizie podgrup nie znaleźliśmy również istotnego związku między fototerapią wąskopasmową fototerapią UVB a ryzykiem raka skóry u pacjentów z bielactwem nabytym. Nie było istotnej różnicy w ryzyku zachorowania na raka skóry pomiędzy pacjentami z Europy i Azji Wschodniej, a liczba sesji fototerapii wąskopasmowej UVB nie miała wpływu na to ryzyko.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34762747/