Psoriasis

Łuszczyca

Łuszczyca jest zapalną, niezakaźną chorobą skóry, która czasami rozpoczyna się w dzieciństwie i okresie dojrzewania, ale najczęściej w wieku dorosłym i trwa zwykle całe życie. Po alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry i neurodermii jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób skóry.

Typowy wygląd to ostro zarysowane, łuszczące się zaczerwienienie skóry, które występuje przede wszystkim na łokciach, bokach kolan i na owłosionej głowie, i bywa swędzące. Wskazuje na to również medyczna nazwa choroby, która pochodzi od greckiego "psao" (drapię). Oprócz skóry, łuszczyca dotyka również stawów u 5-10% cierpiących i paznokci u około 50%.

ystrybucja

Dokładna liczba osób cierpiących obecnie na łuszczycę (rozpowszechnienie) może być jedynie oszacowana, ponieważ nie są dostępne wystarczająco duże badania populacyjne. W zasadzie łuszczyca może wystąpić w każdym wieku, ale badania pozwalają nam wyróżnić dwa typy. W typie wczesnym, tzw. typie 1, do którego należy około 70% osób dotkniętych chorobą, łuszczyca pojawia się zwykle przed 30 rokiem życia. Badanie z Kilonii na 3700 pacjentach z łuszczycą wykazało pierwszy szczyt zachorowań tego typu w wieku 16 lat u kobiet i w wieku 21 lat u mężczyzn. Natomiast rzadsza tzw. łuszczyca typu 2 pojawia się zwykle po 40 roku życia, w badaniu z Kilonii ze szczytem choroby w wieku 60 lat u kobiet i 57 lat u mężczyzn. Istnieją jednak dalsze różnice: typ wczesny częściej wiąże się z ciężkim przebiegiem, wykazuje znacznie większe obciążenie rodzinne - w typie 1 szczególną rolę odgrywają czynniki genetyczne - oraz, w przeciwieństwie do łuszczycy typu 2, jest charakterystycznie związany z określonymi cechami powierzchni komórek, tzw. antygenami HLA.

Czynniki ryzyka

Badania wykazały również związek z paleniem tytoniu, stresem emocjonalnym, otyłością, niektórymi lekami, wpływami klimatycznymi i niektórymi infekcjami.

Wnioski

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób, której częstość występowania w samej populacji niemieckiej wynosi 2-3%. Choroba ta wiąże się z różnorodnymi upośledzeniami i jest postrzegana przez osoby nią dotknięte jako bardzo poważna i drastyczna ze względu na jej widoczność i związane z nią piętno. Istnieje potrzeba działania w zakresie rehabilitacji blisko domu.

Dlatego oferujemy ręczne urządzenie do fototerapii UVB do stosowania na skórę w leczeniu łuszczycy, bielactwa i neurodermii. Można je stosować w dowolnym miejscu na ciele. Standardowo nasze urządzenia wyposażone są w specjalnie zaprojektowaną wąskopasmową tubę UVB 311nm.

 

Źródło: 

Traupe, H., & Robra, B. P. (2002). Zeszyt tematyczny nr 11" Łuszczyca".